SIKÇA SORULAN SORULAR

Elektrosense
Neden Radyasyon Ölçümü Yaptırmalıyım ? Electrosense Kimdir ?
Elektriksel Alanlar ve Manyetiksel Alanlar arasındaki fark nedir?
Elektriksel ve manyetik alanlar elektriğin geçtiği; yükseksek gerilim hatları, elektrik kabloları ve elektrik ile çalışan her türlü cihazda ortaya çıkar.

Elektriksel alanlar elektriğin voltajından dolayı ortaya çıkar ve V/m cinsinden ölçülür. Bunu yayan kaynaklar kapalı olduğunda bile bu etki vardır. Elektriksel alanların yaydığı etki metal, tahta duvar gibi maddeler ile azaltılabilmektedir.

Manyetik alanlar ise elektriğin hareketine bağlı olarak ortaya çıkar ve tesla (T) veya daha yaygın kullanımıyla mikrotesla (uT) cinsinden ölçülürler. Ortaya çıkan manyetik etki çok özel metal maddeler haricinde hiç bir madde tarafından kesilemez ve etkisi azaltılamaz.

Electrosense, isg - iş sağlığı ve güvenliği mevzuat ve yönetmelikleri kapsamında çalışma alanlarında, iş yerlerinde, ofislerde, şantiyelerde, madenlerde, sanayi tesisi üretim hatlarında vb. personelin mesai süresi boyunca bulunduğu her türlü

ortamda maruz kaldığı elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü gerçekleştirir. Böylelikle iş güvenliği uzmanlarının gerçekleştireceği isg denetimleri elektromanyetik alan konusunda da tamamlanmış olur. Elektromanyetik alan ölçümü için elektromanyetik radyasyon ölçümü, elektriksel alan ölçümü, manyetik alan ölçümü gibi ifadeler de kullanılır. Baz istasyonu, trafo, enerji nakil hattı, yüksek gerilim hattı emr ölçümünde Electrosense uzmandır.