GENEL BİLGİLER

Elektrosense
Neden Radyasyon Ölçümü Yaptırmalıyım ? Electrosense Kimdir ?
Elektromanyetik Radyasyon Nedir?
Elektromanyetik radyasyon, boşlukta ışık hızı ile hareket den elektrik dalgaları ve manyetik enerjinin bir araya gelmesi ile oluşur.

Elektromanyetik Spektrum , çok düşük frekans (ELF) ile başlayan, Radyo Frekansı (RF) ile devam eden ve Ultraviole (UV) ve X ışınlarına kadar uzanan bir yelpazeden oluşur.

Aşağıdaki tabloda elektromanyetik spektrum gözükmektedir :

Çok uzun yıllardır kablosuz iletişim ağları çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Bunlar içersinde en yaygın olanları Radyo ve Televizyon İstasyonları, Baz İstasyonları ve Radarlardır.Bu kaynaklar bu iletişim esansında ortaya elektromanyetik alanlar çıkarmaktadırlar.

Ayrıca evimizde veya ofislerimizde kullandığımız elektronik ev aletleri, elektrik dağıtımında kullanılan elektrik dağıtım hatları ve trafolar da elektriğin yapısı gereği çalışmakta oldukları esnada ortaya elektriksel ve manyetiksel alanlar çıkarmaktadır.
 
demos

Electrosense, isg - iş sağlığı ve güvenliği mevzuat ve yönetmelikleri kapsamında çalışma alanlarında, iş yerlerinde, ofislerde, şantiyelerde, madenlerde, sanayi tesisi üretim hatlarında vb. personelin mesai süresi boyunca bulunduğu her türlü

ortamda maruz kaldığı elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü gerçekleştirir. Böylelikle iş güvenliği uzmanlarının gerçekleştireceği isg denetimleri elektromanyetik alan konusunda da tamamlanmış olur. Elektromanyetik alan ölçümü için elektromanyetik radyasyon ölçümü, elektriksel alan ölçümü, manyetik alan ölçümü gibi ifadeler de kullanılır. Baz istasyonu, trafo, enerji nakil hattı, yüksek gerilim hattı emr ölçümünde Electrosense uzmandır.