EMR Ölçümü Nasıl Yapılır?

  • Biz Kimiz?
Elektrosense
Neden Radyasyon Ölçümü Yaptırmalıyım ? Electrosense Kimdir ?
EMR Ölçümü Nasıl Yapılır?

Elektromanyetik alan şiddeti ölçümü, emr ölçümü veya elektromanyetik radyasyon ölçümü tabirlerinin hepsi aynı şeyi ifade eder. 

 

Doğru bir EMR ( ElektroManyetik Radyasyon) ölçümü için, ölçüm esnasında bazı önemli kriterler yerine getirilmelidir.

EMR ölçümleri; RF (radyo frekansı) ve/veya ELF ( çok düşük frekans ) maruziyeti eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

• BTK tarafından kabul edilen, Wavecontrol SMP marka ve geçerli kalibrasyon sertifikalı profesyonel elektromanyetik radyasyon ölçüm cihazı veya muadil bir cihaz kullanılmalıdır.

 

Elektromanyetik alan şiddeti ölçümün türüne göre, normal tripod veya ahşap tripod ( yalıtkan malzemeden imal edilmiş tripod) kullanılmalıdır.

 

• Ölçüm sonuçları ICNIRP (İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu)’nun belirttiği limit değerleri ile kıyaslanarak yorumlanmalıdır.

EMR ölçümü aşağıdaki videoda gösterildiği gibi gerçekleştirilmektedir.

Electrosense, isg - iş sağlığı ve güvenliği mevzuat ve yönetmelikleri kapsamında çalışma alanlarında, iş yerlerinde, ofislerde, şantiyelerde, madenlerde, sanayi tesisi üretim hatlarında vb. personelin mesai süresi boyunca bulunduğu her türlü

ortamda maruz kaldığı elektromanyetik radyasyon seviyesinin ölçümünü gerçekleştirir. Böylelikle iş güvenliği uzmanlarının gerçekleştireceği isg denetimleri elektromanyetik alan konusunda da tamamlanmış olur. Elektromanyetik alan ölçümü için elektromanyetik radyasyon ölçümü, elektriksel alan ölçümü, manyetik alan ölçümü gibi ifadeler de kullanılır. Baz istasyonu, trafo, enerji nakil hattı, yüksek gerilim hattı emr ölçümünde Electrosense uzmandır.